Fair Grand Champion Market Hog

“It was a lot of fun, interesting and a lot of hard work, “ said Jordyn Schultz with Leo, her Grand Champion crossbred swine, before the livestock auction at the Kenosha County Fair on Saturday, Leo, who weighs in at 278 pounds, has a fondness for marshmallows. Schultz is a Brighton Bombers 4H member.

2019 Swine Show Results

Grand champion market hog — Jordyn Schultz

Reserve champion market hog — Lizzy Petges

Grand champion female — Marcus Gillmore

Reserve champion female — Landin Hipper

Champion duroc — Ethan Krucek

Champion Chester white — Aaron Denko

Champion spot — Jalyn Warren

Champion Hampshire — Jalyn Warren

Champion Yorkshire — Caden Warren

Champion all other breeds — Brooklyn Schultz

Champion crossbred — Jordyn Schultz

Showmanship Results

Grand champion showman — Tucker Mastrich

Senior Showman — Tucker Mastrich

Intermediate showman — Chole Lois

Junior showman — Brooke Mason

Beginner Showman — Hailey Bies

County Fair Beef Show

Overall Champions

Grand champion steer — Joe Ellerbrock

Reserve grand champion steer — Jacob Lois

Supreme champion heifer — Travis Harpster

Showmanship champion — Kyle Lois

Senior showmanship champion — Zach Bacle

Intermediate showmanship champion — Caden Warren

Junior showmanship champion — Brooklyn Schultz

Breed Champions

Angus — Kyle Lois

Hereford — Andrea Edquist

Shorthorn — Travis Harpster

Simmental — Rebecca Springer

Maine-Anjou — Rebecca Springer

English crossbred — Joey Rossi

Exotic crossbred — Zach Bacle

Any other breed — Jake Lois

Pedal Tractor Pull

THURSDAY

5/6-year-olds

1st Place – Kelsie Glaves

2nd Place – Sierra McAllister

3rd Place – Benny Sainski

4th Place – Lander Sorce

7/8-year-olds

1st Place – Jack Graves

2nd Place – Johnathan Sainski

3rd Place – Eli Daniels

4th Place – Tyler Andrews

9/10-year-olds

1st Place – Logan Kirchner

2nd Place – Liam Meyers

3rd Place – Landon Hall

4th Place – Logan Nutting

11/12-year-olds

1st Place – Thomas Kirchner

2nd Place – Luke Tyrell

3rd Place – Kaylee Hibbeln

4th Place – Kole Daniels

FRIDAY

5/6-year-olds

1st Place – Tyson Tessema

2nd Place – Sierra McAlister

3rd Place – Seneca Deaton

4th Place – Mika Onesti

7/8-year-olds

1st Place – Rhett Cardarell

2nd Place – Levi Sheen

3rd Place – Carson Skibba

4th Place – Isaac Onesti

/10-year-olds

1st Place – Aubrey Young

2nd Place – Justin Kirchner

3rd Place – Carver Deaton

4th Place – Liam Meyers

11/12-year-olds

1st Place – Owen Goergen

2nd Place – Lucas Deaton

3rd Place – Wyatt Hafferkamp

4th Place – Maddie Behning

13 and older

1st Place – Terry Magwitz

2nd Place – Dan Elfering

3rd Place – Chris Kordecki

4th Place – Jonathan Bastrup

0
0
0
0
0