The spring WIAA tournament season officially has arrived.

Competing at a Division-2 and Division-3 regional in West Allis on Saturday, the Shoreland Lutheran, St. Joseph and Christian Life boys and girls track teams advanced a slew of athletes to the sectional round.

The Shoreland boys captured the regional title with 157.5 points, while the girls were second with 153.5.

Shoreland came home with nine regional titles, five for the boys and four for the girls.

On the boys’ side, Shoreland was paced by winning efforts from Caleb Lash in the 1,600 (4:49.55); Richard Schaefer in the 3,200 (11:01.34); the 3,200-meter relay team of Johnny Innamorato, Andrew Schneider, Schaefer and Lash (8:48.71); Sam Malliet in the high jump (5-10); and Andrew Koestler in the triple jump (40-0).

Finishing first for the girls were Angelina Innamorato in the 100 (13.13); Camren Cheney in the 3,200 (14:31.22); Rebekah Salfer in the 300-hurdles (48.92); and the 800-meter relay team of Innamorato, Kyrie Patterson, Madelyn Kassulke and Salfer (1:50.22, school record).

There was no shortage of runner-up efforts for both teams as well.

Placing second for the Shoreland boys were the 400-relay team of Peter Bedford, Emmet Strassburg, Jordan Teska and Nolan Cipov (47.77); the 800-team of Bedford, Strassburg, Teska and Cipov (1:39.84); the 1,600-team of Koestler, Derek Borchardt, Teska and Innamorato (3:51.59); Dreu Steinmetz in the wheelchair shot put (42-4); Teska in the triple jump (39-2); and Lash in the 3,200 (11:11.27).

Cheney and Patterson each had two second-place finishes for the girls. Cheney was second in the 800 (2:37.87) and the 1,600 (6:08.87), while Patterson was second in the pole vault (8-6) and the triple jump (29-71/4).

Also finishing second were Innamaroto in the 200 (26.86); Madelyn Kassulke in the 100-hurdles (18.01); Lindsey Zilisch in the discus (84-4); and Salfer in the long jump (15-7).

Other sectional qualifiers for the Shoreland boys were Innamorato, third in the 1,600 (4;59.36); Borchardt, third in the 300-hurdles (44.36) and fourth in the 110-hurdles (17.45); Gabe Woller, third in the discus (117-2); Justyn Giese, third in the pole vault (9-6); and Gabriel Saldivar, fourth in the long jump (18-61/4).

Finishing third or fourth to advance to the sectional from the Shoreland girls were Kassulke, third in the 300-hurdles (52.66); Innamaroto, third in the long jump (15-41/2); Carli Uher, third in the discus (82-3) and fourth in the shot put (29-63/4); and Sarina Popodi, fourth in the 100-hurdles (19.05).

Division-3

In a meet also in West Allis, the St. Joseph and Christian Life teams combined to win nine regional titles.

Finishing first for the St. Joseph boys were Braedon Peterson in the 400 (40.91); Ben Franklin in the 800 (2:12.43); the 1,600-meter relay team of Christopher Catunao, Val Iaquinta, Israel Mondragon and Peterson (3:37.29); the 3,200-team of Catunao, Mondragon, Iaquinta and Franklin (8:58.36); and Ben Pagle in the discus (124-8).

Christian Life’s Micah Anderson was first in the 3,200 (10:10.29).

On the girls’ side, St. Joseph’s Maryjoseph Acosta, Mary Furreness and Alexis Mattox each had first-place efforts.

Acosta won the 3,200 (13:19.67), Furreness won the shot put (36-101/2), and Mattox was first in the discus (114-4).

Other St. Joseph regional qualifiers for the boys were Rocco Matteucci, second in the 1,600 (4:58.51); Michael Pienkos, fourth in the 800 (2:14.14); and the 800-relay team of Anthony Scroggins, Jack Moyer, Dominica Stancato and Vinny Infusino (1:41.6).

Christian Life’s Elijah Fairbanks was second in the triple jump (41-11/2) for the Eagles’ other top finish. Also advancing were the 3,200-relay team of Anderson, Micah Cosmos, Nathan Klimt and Brett Mezatis, third (9:22.56) and Brett Mezatis, fourth in the 1,600 (5:01.37).

The St. Joseph and Christian Life girls each had two additional qualifiers.

Finishing second for the Lancers were the 3,200-relay team of Acosta, Hannah Altergott, Alyssa Schmitz and Katie Matrise (12:58.22) and Mattox in the shot put (33-9).

Christian Life’s Nina Cosmos was fourth in the 800 (2:51.02) and fourth in the 3,200 (14:35.99).

Living Word Lutheran won the boys team title with 173 points, followed by Racine Prairie with 108 and St. Joseph with 82.

On the girls’ side, Living Word also was first with 161points, followed by Burlington Catholic Central with 119. St. Joseph was sixth with 50 points, and Christian Life was ninth with 13.

The Division-3 sectional is Thursday at Marathon.

Dan Truttschel

0
0
0
0
0

Tags