The Tremper and Indian Trail boys tennis teams each had a productive day Monday in a WIAA Division-1 subsectional at Tremper.

The Trojans led the seven-team subsectional with 22 points and sent six of seven flights to Wednesday’s 8:30 a.m. sectional at Lake Geneva Badger, while the Hawks were second with 18 points and also advanced six flights to sectionals.

Central also had a solid performance, accumulating 16 points to place third and advancing three singles players to sectionals.

Bradford, meanwhile, tied for fourth with six points and advanced one doubles team to sectionals.

The top four finishers at No. 1 singles and doubles and the winner at No. 2 singles and doubles in Wednesday’s sectional will advance to the state individual meet from May 30 to June 1 at Nielsen Tennis Stadium in Madison.

The sectional team champion will advance to team state from June 7-8 at Nielsen Tennis Stadium. Seven teams from the Mukwonago Subsectional will join the seven teams from the Tremper Subsectional on Wednesday at Badger.

The subsectional points carry over and will be added to Wednesday’s results for the final team scores.

On Monday, the Trojans advanced three of their four singles players, as Josh Ichen won his match at No. 1, Noah Burford won a pair of matches at No. 3 and Grant Murowski won two matches at No. 4.

In doubles for Tremper, Ben Goss and Ryan Whynott won a match at No. 1, Zach Hoffmire and Zach Spangler won a pair at No. 2 and Nolan Stull and Colin Mossman won a match after a first-round bye at No. 3.

Indian Trail already had two flights in Wednesday’s sectional, as Martin Blagoev — the No. 2-ranked singles player in the state, according to Tennis Reporting — received a bye into sectionals, as did the Hawks’ No. 1 doubles team of Cole Reigel and Ben Haigh.

Also for the Hawks, Joey Hillstrom won a match after a first-round bye Monday at No. 2 singles, Andrew Del Real won a match following a first-round bye at No. 4 singles, the No. 2 doubles tandem of Taylor Zorn and Matteo Franke won a match after a first-round bye and the No. 3 doubles team of Travis Shore and Gavin Powell also won a match following a first-round bye.

For the Falcons, Cooper Ferruzzi — who reached the second round at state last year — advanced to sectionals after a win at No. 1 singles, Levi Hardesty won a pair of matches at No. 2 singles and Austin Dority won a match after a first-round bye at No. 3 singles.

Bradford’s lone representative at sectionals will the No. 1 doubles team of Zach Kozmer and Pedro Franco, who captured one match Monday.

Wilmot competed in the Mukwonago Subsectional and didn’t score a point or advance any flight to sectionals.

Mukwonago topped the subsectional with 22 points, while Badger was second with 20 going into Wednesday.

Division-2

St. Joseph advanced No. 1 singles player Nick Harron and its No. 1 doubles team of Sam Speca and Ethan Harron out of a Division-2 subsectional at Racine Prairie.

They’ll compete in a sectional 9 a.m. Wednesday hosted by Brookfield Academy and University School at Pleasant Valley Tennis Club in Jackson.

The top four finishers at No. 1 singles and doubles and the winner at No. 2 singles and doubles advance to individual state, with the sectional team champion moving on to team state.

Nick Harron, who as a junior last year teamed with John McTernan to reach the quarterfinals of the Division-2 state doubles draw, won his lone match Monday to reach sectionals at No. 1 singles.

Speca and Ethan Harron also won their only match Monday at No. 1 doubles.

The Lancers totaled eight points to finish fourth out of nine teams in the subsectional. Prairie was first with 20 points.

Mike Johnson

0
0
0
0
0

Tags